W ostatnim czasie - grudzień 2023

Przyznaję, że jest wyzwaniem, aby publikować wpisy regularnie, szczególnie w tak intensywnym okresie roku! Z tego powodu postanowiłam dzisiaj podzielić się z Wami kilkoma sprawami, którymi się niedawno zajmowałam :)

Ostatnie tygodnie u mnie to:

  •  przygotowanie i złożenie trzech wniosków o pozwolenie na wytwarzanie odpadów [kto i kiedy potrzebuje pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Przeczytaj TU]. Warto wspomnieć, że przy uzyskiwaniu takiego pozwolenia najpierw trzeba wykonać operat przeciwpożarowy dla miejsc magazynowania odpadów i uzyskać jego uzgodnienie z Powiatowym Komendantem Straży Pożarnej. Przeważnie operaty ppoż. kojarzą się ze zbieraniem czy przetwarzaniem odpadów, ale przy pozwoleniu na wytwarzanie operat przeciwpożarowy również jest niezbędnym załącznikiem. Należy to uwzględnić przy planowaniu ile czasu zajmie przygotowanie całego wniosku.

  • szkolenie zamknięte z podstaw prawa ochrony środowiska w Szwecji, z uwzględnieniem gospodarki odpadami budowlanymi i odpowiedzialnością środowiskową prowadzącego prace budowlane. Bardzo ciekawy temat, a Szwecja jest mi bliska prywatnie i zawodowo, dlatego się cieszę, że miałam okazję w ostatnim czasie poprowadzić to szkolenie :) Program podobnego szkolenia znajdziesz TU.

  • dwudniowe szkolenie grupowe z transgranicznego przemieszczania odpadów. To jest zawsze bardzo intensywnie szkolenie – dużo wiedzy do przekazania uczestnikom, temat omawiamy kompleksowo. Zawsze pojawia się też sporo pytań od uczestników i przyznaję, że bardzo lubię te interakcje i możliwość rozwiązania wielu problemów na bieżąco. Program takiego szkolenia znajdziesz TU. Są już ogłoszone nowe terminy szkoleń grupowych na I kwartał 2024.

  • wsparcie firmy przy rejestracji na platformie PUESC i przeszkolenie pracowników z jej obsługi i dokonywania tam zgłoszeń SENT. Jest to niezbędne przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów, jeżeli importujesz odpady do Polski (obowiązek od 22 lutego 2022 r.). Zapraszam również na grupowe szkolenia z SENT [TU]

  • konsultacja dla firmy z branży gastronomicznej w związku z przepisami implementującymi zapisy dyrektywy SUP (Single Use Plastic) [o co chodzi z SUP? Więcej w TYM i TYM wpisie] – omówiliśmy jakie obowiązki ich dotyczą, jak je realizować oraz sporo czasu poświęciliśmy na omówienie dużej zmiany, która czeka branżę gastronomiczną od stycznia 2024 – pobieranie opłat od użytkowników końcowych przy wydawaniu jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych (bądź z domieszką tworzyw).

Ufff, dużo się działo i dalej się dzieje! Przed Świętami kończę jeszcze audyt z gospodarowania opakowaniami, ale już temat na inny wpis ;) Wesołych Świąt!